fbpx

Mihkel Ilus “Käega kõigel löö, jäta maha kõik X”

Mihkel Ilus “Käega kõigel löö, jäta maha kõik X”

Kategooriad: ,

Mihkel Ilus “Käega kõigel löö, jäta maha kõik X” (2023), autoritehnika vineeril, 120×100 cm.

Mihkel Ilusa maaliseeria “Käega kõigel löö, jäta maha kõik” räägib igatsusest kevade järele ja sellest, et saaks eemaldada autolt või tsiklilt katte, siduri alla vajutada ning kaugusesse kihutada.

Maaliseerias toob kunstnik paralleeli kunsti ja autode vahele, kuidas mõlemas maailmas kehtivad sarnased universaalsed tõed ja püüdlus ideaali järele. Näitena toob ta stuudio naabri Märdi, kes vormib oma vana Saabi nagu skulptor skulptuuri: „Ta võib terve auto ära lihvida ja uuesti pahtelda lihtsalt selle jaoks, et porikoopa pealt tuua välja ühe sentimeetri külje eendust”.

Maaliseeriaga murrab Mihkel Ilus müüti iseendast kui valge värviga maalijast, kasutades teostes rohket koloriiti.  Seeria pakatab värvidest, mõjudes sama meeli äratavalt. Maalimisel on kunstnik kasutanud auto värve ning leida võib teiste seas ka Ferrari punast, Moskvitš pruuni ja BMW hõbehalli. Nagu ta ise naljatledes lisas: „Need teosed on nagu läbikukkunud maalritööd, iga kord kui proovin teha keretöid kukub välja nagu loodusmaal”.

Mihkel Ilus (1987) on Eesti maali- ja installatsiooni kunstnik, kes oma teostesse on põiminud  ka etenduskunste ning valge kuubi ja musta kasti vahelisi suhteid. Ilusa loomingut iseloomustab pidev tahe reegleid luua ja lõhkuda ning manipulatsioon meediumiga. Lihtsana näivale teostusele vastandub läbimõeldud ja põhjalik kontseptsioon. Meelis materjalideks on olnud ehitusmaterjalid nagu kipsplaat, puit ning koloriidiks valge erinevad varjundid.

Mihkel Ilus on lõpetanud bakalaureusekraadi maali osakonnas Tartu Ülikoolis ja magistrikraadi Vabades Kunstides Eesti Kunstiakadeemias. Viimases on ta olnud aastast 2011 nii külalislektor, meister kui ka õppejõud.

Kerly Ritval, galerii assistent.

Mõõtmed 120 × 100 cm

Sulle võib meeldida ka…